Tweekoppig monster vergt geïntegreerde aanpak van duurzaam ondernemen en compliance
May 10, 2007
Voor het verslaan van het tweekoppig monster pleit ik voor een geïntegreerde aanpak door de afdelingen compliance en duurzaam ondernemen Zij hebben namelijk competenties en eigenschappen die elkaar goed zouden kunnen aanvullen. De afdeling duurzaam ondernemen is naar buiten gericht, heeft oog voor nieuwe trends en ontwikkelingen, is dus pro-actief en heeft een lange termijn perspectief. Compliance is meer naar binnen gericht en in staat om beleid effectief te verankeren. Er zijn ook overeenkomsten: beide afdelingen beogen een gedragsverandering te realiseren in de business, waar de ultieme verantwoordelijkheid voor zowel duurzaam ondernemen als compliance uiteindelijk ligt. Voor beide afdelingen zijn de waarden en principes van het bedrijf een centraal uitgangspunt. Bij beide afdelingen speelt de vraag: “kun je uitleggen wat je doet?”, een belangrijke rol.
Binnen de meeste bedrijven hebben de afdelingen compliance en duurzaam ondernemen echter maar weinig contact. De geïntegreerde aanpak die ik bepleit, kan worden gestoeld op drie elementen:
1. het herkennen van de wederzijdse competenties en die gebruiken,
2. de waarden en integriteit consistent als centraal uitgangspunt te gebruiken
3. en te focussen op prioriteiten en realistische doelen.
De gedragsverandering die beide afdelingen voorstaan, maar ook de samenwerking tussen beide afdelingen zal vragen en weerstand oproepen. Machiavelli heeft al opgemerkt dat dit het geval is met elke verandering van een bestaande orde. Maar gezien de toenemende eisen die de globaliserende economie en externe partijen aan bedrijven stellen, is het de moeite waard om een intensievere samenwerking tussen compliance en duurzaam ondernemen eens uit te proberen. Dit zou wel eens tot nieuwe kansen kunnen leiden.
(Deze tekst omvat kernboodschappen van een presentatie (zie bijgaand) van Wouter Scheepens tijdens het congres compliance 2007 op 10 mei 2007).
Share this article with :
Comments on this blog
There are no comments on this blog
